15-16. mail toimus Kaitseliidu Jõgeva maleva Kirna õppekeskuses Kalevi malevkonna kompanii jalaväerühma vahetu sunni väljaõpe. Õppe eesmärk oli ettevalmistus korrakaitse ülesande funktsioonideks ja anda baaskursus teleskoopnuia kasutamisest. Osales 15 võitlejat ja 4 instruktorit.
Laupäev kulus peamiselt teleskoopnuia väljaõppele. Päeva esimeses osas keskenduti vahetu sunni mõistele ja selle rakendamise teoreetilistele ning seaduslikele põhimõtetele. Seejärel harjutati teleskoopnuia vutlarist välja võtmist, õiget avamist ning baaslööke. Vahetu sunni mõiste on isiku, looma või asja mõjutamine füüsilise jõuga, erivahendiga või relvaga. Sellised erivahendid on käerauad, sidumisvahendid, teenistusloom, veekahur, pisarvoolust gaasipihusti, külmrelv nagu teleskoopnui, tulirelv ja elektrišokirelv.
Õppetöö toimus paarides, st üks ründas ja teine tõrjus lööke kaitsepadjaga. Selle vältel harjutati ka hääle kasutamist, sest igale löögile peab eelnema hoiatuskäsk „Seis! Peatu! Tagane!“ Peale teleskoopnuia harjutati õppeks veega täidetud pisarvoolu gaasipihusti kasutamist, mille taktikalised kasutamispõhimõtted on üldjoontes samad- hoiatuskäsk, sihtimine silmade piirkonda ja lühikesed vajutused gaasipihustile.
Teine õppepäev keskendus käeraudade kasutamise põhimõtete tutvustamisele ja läbiharjutamisele. Ühtlasi selgitati isikute kinnipidamise põhimõtteid ja turvakontrolli läbiviimist ning teooriaga käsikäes harjutati ka praktiliselt erinevaid võtteid. Kogu õppenädalavahetus päädis erinevate kontrollsituatsioonide läbimängimisega, et vahetu sunni vahendite oskusi kinnistada.
Väljaõppes osalejad kiitsid tasemel instruktoreid, kes oma põhitööna tegutsevad igapäevaselt Politsei- ja Piirivalveametis ning on juba pikaajaliselt tegutsenud turvataktika ja sunnivahendite kasutamise õpetamisega.
Kalevlased on ka varem saanud sarnase sisuga väljaõpet, kuid sellest hoolimata oldi teise päeva lõpuks väsinud ja osalejate sõnutsi andsid endast märku lihased, mis asusid seni teadvustamata asukohtades- väljaõpet peeti igati kasulikuks, toredaks, kus sai õppida uusi praktilisi oskusi.
Politsei võib vajadusel ametiabi palvena kutsuda appi Kaitseliitu, millele eelneb alati ka kiire väljaõppe osa. Näiteks rakendati teistes funktsioonides kompanii liikmeid 2020 kevadel, seoses Covid-19 eriolukorraga. Foto: Päivi- Pääsu Kreutzwald-Prii