Vestlesime varakevadisel 15 aprilli õhtupoolikul Harjumaal Henry koduterrassil ja rääkisime kohvitassi kõrval Henry tegevusest Kaitseliidus.
1. Millega Sa olen seni Kaitseliidus tegelenud?
Liitusin juba 17 aastaselt Kaitseliiduga, sest olin õppimas merekoolis ja mul oli militaarhuvi. Sellest on tänaseks 23 aastat möödas. Oma kursusekaaslase kaudu Saaremaa malevast kuulsin kuidas ta sai tegeleda relvade ja laskmistega ning soovisin ka ise sellega lähemalt kokku puutuda. Liitusin algselt Tallinna maleva Akadeemilise malevkonnaga, aga ei pidanud ennast piisavalt akadeemiliseks. Siis liikusin edasi Lääne malevkonda, mis nendel aastatel koosnes suuremalt jaolt vanemaealistest kaitseliitlastest. 2000ndate algusel liikusid kuuldused, et senine peamiselt sportlastest ja veteranidest koosnev Kalevi malevkond võidakse pealiku puudumisel liita mõne teise malevkonnaga. Sellest ajendatult sai aktiivsemate kaitseliitlaste ja juba toimiva sõpruskonnaga tollasele Kalevi malevkonnale elu sisse puhutud. Hakkasime üheskoos üles ehitama rohkem sõjalisemat ja korrakaitsefunktsiooni kandvat üksust, kus alates 2002. aastast sai minust selle kompanii ülem. Meile võimaldati head väljaõpet nii Taanis kui Soomes ning Tallinna linn toetas varustusega. Sellist korrakaitsekompanii ülesannet täitsime kuni 2008. aastani. Suurimaks proovikiviks võiks pidada 2007. aasta aprillikuu rahutusi, mille detailid ei kannata trükipressi. Sealt edasi on paljud head malevkonna kaaslased suundunud teistesse lahingkompaniidesse ja mitmed neist on vahetanud lõpuks isegi malevkonda- pean tõdema, et sellest on väga kahju.
2008. aastast alates sai minust ametlikult malevkonna pealik ja seda kuni 2018 aastani, eelnevalt täitsin veel pealiku kohusetäitja rolli. 2010-2011 aastal läbisin Kaitseliidu koolis Reservohvitseri kursuse ja minust sai lipnik. 2013 aastast tekkis Kaitseliidus vajadus isikukaitserühmale, millel on 2 peamist ülesannet: olla maakaitseülema lähikaitsemeeskond õppustel, üritustel, kohtumistel ja paraadidel ning turvata VIP visiite. Selle meeskonna juhtimise ja tagamisega tegelen ma tänapäevalgi ja nüüdseks on meil koostöö juba teise Kaitseliidu ülemaga. Selle sama rühmaga oleme taganud julgeolekut erinevate riigipeade visiitidele: kuninganna Elisabeth II ja prints Philip visiit; USA presidentide George Bushi ja Barack Obama visiit; Suurbritannia peaministri visiit ja taganud julgeolekut ka NATO tippkohtumistel. Lisaks sellele olen mina ja meie teised tublid meeskonna liikmed instruktoriteks juba aastaid nii valveüksuste kui ka muid erioskusi vajavate üksuste väljaõppel.
2. Kuidas Kaitseliit ja Kalevi malevkond on nende 23 aasta jooksul muutunud?
Mõlemad on nende aastate jooksul väga palju muutunud. Ma ütleksin, et malevkond on muutunud palju teovõimelisemaks kui see oli varasematel aastatel. Kaitseliit on muutunud sõjalise väljaõppe ja kompetentsi osas oluliselt paremaks. Aga mida peab tõdema on see, et varasemaga võrreldes on ära kadunud tihe seltsielu nii maleva kui ka malevkonna tasandil. Ma pean selliseid üritusi aastapäevad, suvepäevad, seminarid ühtsema meeskonnatunnetuse hoidmiseks oluliseks.
3. Millega tegeled tänapäeval?
Lähikaitsemeeskond on Kaitseliitu panustamisel minu jaoks seni number üks. Enne koroonat toimus meil selliseid olulisi isikukaitse tagamise üritusi 8-12 korda aastas. Viimasel aastal oli seda oluliselt vähem, aga loodame olukorra normaliseerumisele. Lisaks eelpool mainitud instruktoriks olemine. Oma põhitöö kõrvalt on mul veel abikaasaga koos teatrietenduste lavastamise ja esitamise produktsioonifirma.
4. Millised võiksid olla sinu jaoks Kaitseliidus järgmised 23 aastat?
Ise näen ennast isikukaitse ülesannet täitmas veel vähemalt kuni 50 aastaseni sest siis tuleb endale aru anda, kui palju ma olen võimeline edasi „põrkama“. Peale seda arvan, et täidan sõjaaja ülesannet kuskil staabis.