Tallinna kesklinnas, Kristiine ristmiku servas on viimastel maikuu nädalavahetustel nähtud tegutsemas kaitseliitlaseid. Möödunud laupäeval, 29 mail, jõudis see võimalus ka Kalevi malevkonna võitlejateni. Toimus linnalahingu õppus 35 osalisega ja airsoft relvadega. Ja kus mujal oleks parem selle lahinguliigi pidamist harjutada kui võimalikult realistlikes oludes, just mida pakkus meile endine Kristiine Linnaosa Valitsuse hoone, mille sees ning ümber õppus läbi viidi.
Kuna ajad on olnud keerulised, mille tõttu ei ole kompanii võitlejad just mitte eriti aktiivselt kokkutöötamist harjutada saanud, oli õppus planeeritud kõikidele osalejatele jõukohaseks ehk alustati päris algusest. Lisaks kogenumatele võitlejatele osales õppusel ka värskelt Kaitseliiduga liitunud liikmeid ning ka naiskodukaitsjaid Kalevi jaoskonnast, kellest nii mõnedki hoidsid relva ning osalesid väljaõppeüritusel päris esimest korda. See oli hea võimalus vanadel olijatel varem õpitut üle korrata ning uutel liikmetel ka jõukohases tempos kaasa õppida.
Enne kui võitlejad hoone ustest ja akendest seda vastase käest tagasi võtma suundusid, oli vaja selgeks teha või meenutada olulisemad põhimõtted- mis, miks, kuidas ja millal? On tõenäoline, et konflikti korral on kaitseliitlastel vaja sõdida just linnastatud alal, kus asuvad tähtsamad taristuobjektid ning juurdepääs vajalikele ressurssidele. Selleks on vaja kaitseliitlasel teada, kuidas peaks ta lahingusse suundudes välja nägema, milline varustus on hoonestatud alal sõdimisel hädavajalik ning milliseid esemeid, ka tunnuseid vormil, oleks pigem mõistlik vältida, et vastase kätte vangi sattudes võimalikult vähe olulist infot tahtmatult edasi anda. Üle korrati ka põhilised relvadrillid ning esmaabivõtted.
Kuna õppuse põhieesmärgiks oli vastase poolt ülevõetud hoonele lähenemine, sellesse sisenemine ning tagasi võtmine, harjutati läbi kõik olulised etapid: ettevalmistus ja planeerimine, hoonele lähenemine, sisenemine erinevatel viisidel ustest ja akendest, treppidel liikumine, koridoride valvamine, ruumide puhastamine, omavaheline side ja märguanded, vajadusel taganemine, vastase pantvangistamine, tegelemine haavatute ja surnutega jne.
Kinnitust sai, et linnalahing on paratamatult üks keerulisemaid ja adrenaliinirohkemaid lahinguliike, seda just oma rohkete pimealade ja ettearvamatuste tõttu, sest ebameeldivad üllatused võivad oodata võitlejat iga nurga taga. Et aga sellise ülesande täitmisel edukas olla, on vaja, et üksus oleks hästi kokku harjutanud ning väga oluline on aktiivne infovahetus. Iga võitleja peab teadma oma rolli ja ülesannet ning oskama teha koostööd, aga ka iseseisvalt mõtelda ja vajadusel otsustavalt tegutseda. Oluline on tegutseda kiirelt, aga mitte tormakalt, püsida koos, st ka füüsilises kontaktis omadega, ja tegutseda ühise eesmärgi nimel, unustamata seejuures ära, et linnatingimustes sõdides on iga võitleja peamine ülesanne julgestada temale endale kõige ohtlikumat suunda. Paratamatus on, et olud muutuvad selle lahinguliigi puhul pidevalt ja nö ohtlik ala kipub olema 360 kraadi ümber võitleja.
Olulised oskused ja märkused, mida tasub treenida, et olla hea linnavõitleja: hea varustus ja selle õige paigutus, kiire relva käsitsemisoskus, sh oskus kasutada laskmisel ka teist õlga, hea füüsiline vorm ja vastupidavus, initsiatiivikus ja julgus.
Instruktorid tegid head tööd ning ka õppusel osalejatele jagasid nad vaid kiidusõnu. Kuigi varasematel linnalahingu õppustel
oleme mõningaid toiminguid ka teisel viisil teinud, on selge, et ei olegi olemas üht ja ainuõiget taktikalist lahendust, vaid mitmeid erinevaid võimalusi, sest ka olukord on alati erinev. Seda enam oli hea näha ja harjutada ka varasemast veidi erinevaid viise tegutsemiseks.
Õppuse õhkkond oli meeldiv ja võitlejad väga motiveeritud. Eriti väljapaistvalt initsiatiivikad, vastuvõtlikud ja õpihimulised olid meie värsked liikmed, mida näha oli suur rõõm!
Foto: Eduard Iganus